اکران رمضان

بر اساس یک گزارش افزایش ۲۰ درصدی مقدار فروش فیلم‌ های سینمایی در نیمه اول ماه مبارک رمضان نسبت به دوره زمانی مشابهش در سال گذشته یعنی رمضان ۹۷ و همچنین کاهش ۵ درصدی تعداد مخاطبان اعلام شد. همچنین طی این گزارش نرخ متوسط هزینه بلیت سینما نیز افزایش ۲۷ درصدی داشته است.

بر طبق این گزارش و اطلاع رسانی معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، در نیمه اول ماه رمضان، مجموعا ۱۳ فیلم سینمایی به اکران درآمد که ۴۸ درصد این فیلم ها موضوع اجتماعی داشته، ۳۶ درصد دارای ژانر کمدی و ۱۵ درصد آن ها برای کودکان و نوجوانان مناسب بوده است.

در مقایسه با این گزارش می توان به ۱۵ فیلم سینمایی اکران شده در ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۷ اشاره کرد که ۴۷ درصد از این تعداد فیلم دارای موضوع اجتماعی بوده، ۴۰ درصد طنز، ۶ درصد مناسب کودکان و نوجوانان و در آخر ۶ درصد نیز مربوط به موضوع مقاومت بوده است.

تاثیر طرح اکران افطار تا سحر بر میزان فروش فیلم های سینمایی


از جمله چالش های موثر در جذب مخاطب و افزایش فروش سینماهای ایران، اکران های ویژه در ماه مبارک رمضان و همچنین وجود طرح هایی مثل افطار تا سحر، طرح نیم بها و … است که چند سالی است سینماداران به اجرای آن در این ایام روی آورده اند تا هم سالن های سینما خالی از تماشاکننده و مخاطب نباشد، هم بخشی از هزینه های خود را کسب کنند.

امسال نیز که آغاز طرح اکران رمضان با پایان اکران ویژه نوروز مصادف شد، در اکران دوم نوروزی از شش فیلم جدید در قالب اکران ویژه ماه رمضان پرده برداری شد. اما از میان تمام فیلم های اکران رمضان ۹۸ تنها تعداد محدودی از فیلم ها به علت کشش و جذب سوژه، قصه و داستان توانستند چراغ گیشه سینماها را روشن نگه دارند و متاسفانه بقیه در کشاندن مردم به سینما نتوانسنتد موفق باشند. علت دیگری نیز که امروزه موجب نرفتن مردم به سینما شده وضع اقتصادی نامناسب آنها است که در حال حاضر به شدت درگیر آن هستند.

اما از طرفی نیز این موضوع حقیقت دارد که فروش برخی فیلم ها در ماه مبارک رمضان حتی به اندازه قبض برق سینما هم نمی رسد.

جدول فروش فیلم های سینمایی در ماه رمضان ۹۸


تا کنون فیلم سینمایی «تگزاس۲» ساخته مسعود اطیابی که به صورت غیرمنتظره بعد از متوقف شدن اکران فیلم «رحمان ۱۴۰۰» بر روی پرده سینما رفت و ادامه فیلم کمدی پرفروش «تگزاس» است، هنوز صدر نشین جدول فروش فیلم های سینمایی رمضان ۹۸ است و تا به اینجا دومین فیلم سینمایی کمدی پرفروش در سال جاری بوده است. فروش هفتگی این فیلم به بیش از ۲ میلیارد تومان می رسد.

بازیگرانی که در این فیلم ایفای نقش می کنند عبارتند از: سام درخشانی، مهدی هاشمی، پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، بهرنگ علوی، رضا ناجی و امید روحانی هستند.

«سامورایی در برلین» ساخته مهدی نادری و با بازی بازیگرانی چون: حمید فرخ‌نژاد، امیرمهدی ژوله، میرطاهر مظلومی، هومن حاجی عبداللهی و سامان صفاری از دو هفته پیش به لیست اکران فیلم های سینمایی رمضان ۹۸ اضافه شد و در همین مدت کوتاه توانست با عبور از «متری شیش و نیم» و فروش هفتگی یک میلیارد تومان خود را به رتبه دوم جدول پر فروش ترین های فیلم های اکران رمضان برساند.

فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» نیز هنوز پس از گذشت ۹ هفته از شروع اکران خود توانسته هفته ای حداقل  نیم میلیارد تومان داشته باشد و رتبه سوم جدول پر فروش ترین های فیلم های اکران رمضان را به خود اختصاص دهد. این فلم به پرفروش‌ترین فیلم غیرکمدی سینمای ایران نام گرفته است.

رتبه چهارم به بعد پر فروش ترین های فیلم های اکران رمضان نیز به ترتیب متعلق به فیلم «چهار انگشت» و «نبات» است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *