جزئیات اولین دوره فستیوال موسیقی الکترونیک در تهران

اولین فستیوال موسیقی الکترونیک از ۱۲ تا ۱۸ اسفند در تهران با حضور ۱۴ گروه موسیقی به میزبانی پردیس چارسو برگزار خواهد شد. قرار است در این برنامه، برای اولین‌بار جمعی از هنرمندان موسیقی الکترونیک کشور گرد هم آیند و آثار جدید موسیقی خود را برای علاقه‌مندان این سبک اجرا کنند.

طراح فستیوال موسیقی الکترونیک تهران

حمید خسروبیگی که در سال‌های گذشته سابقه مدیریت برنامه و همکاری با گروه «دنگ‌شو» و خوانندگانی نظیر بیداد را در کارنامه خود دارد، طراح این فستیوال است و درمورد برگزاری این فستیوال می‌گوید: « تعدادی از هنرمندان موسیقی الکترونیک حدود دو سال پیش با من در زمینه انتشار آلبوم و برگزاری کنسرت صحبت کردند. من هم با توجه به این که موسیقی الکترونیک با شئونات و عرف جامعه ما مغایرتی ندارد و روی بعضی استیج‌ها کارهای الکترونیک نیز شنیده ایم؛ همچنین از سوی دیگر قبلا فستیوال موسیقی تلفیقی، موسیقی جز یا پیانو و معاصر نیز داشتیم و گروه‌های درجه یک این نوع موسیقی همان گروه‌هایی که لیبل‌ها و فستیوال‌های خارجی از آنها استقبال می‌کنند و کارشان بین‌المللی است به سرعت در حال رشد هستند، از پیشنهاد آن ها استقبال کردم.

بنابراین حمید خسروبیگی تصمیم می‌گیرد همه هنرمندان موسیقی الکترونیک را گرد هم جمع آورد تا یک فستیوال رسمی به نام فستیوال «موسیقی الکترونیک تهران» را برای اولین بار راه اندازی کند. او ابتدا چنین موضوعی را با مدیر موسسه «ندای سروشان» در میان گذاشته و با استقبال و پشتیبانی فرزاد طالبی، مدیریت دفتر موسیقی وزارت ارشاد روبرو شده است.

اهداف برگزاری فستیوال موسیقی الکترونیک تهران

برای برگزاری این فستیوال، فراخوانی بین هنرمندان شناخته شده و کسانی که هنوز شناخته شده نیستند، داده می شود. این برنامه با هدف معرفی هنرمندانی که در سطح درجه یک کار می‌کنند و جمع کردن آن ها روی یک استیج رسمی انجام می گیرد. زیرا این دسته از هنرمندان معتقدند که متمرکز بودن برنامه‌های آنهاست که سبب می شود طبیعتاً صدایشان بیشتر به گوش مردم برسد.

اولین دوره فستیوال موسیقی الکترونیک تهران جنبه رقابتی ندارد

طبق گفته طراح فستیوال موسیقی الکترونیک تهران، حمید خسروبیگی، اولین دوره این فستیوال موسیقی جنبه رقابتی نخواهد داشت اما برای سال‌های آینده، به منظور اضافه کردن بخش رقابتی به این فستیوال، قطعا فراخوان به صورت عمومی اعلام خواهد شد. از آن جا که بزرگترین مشکل برگزاری فستیوال موسیقی الکترونیک تهران برای اولین دوره، نداشتن امکان انتشار فراخوان بود؛ برخی از تنظیم‌کنندگان مطرح موسیقی الکترونیک که در حوزه موسیقی پاپ مشغول فعالیت هستند، در این فستیوال حضور ندارند. اما قطعاً در دوره‌های بعدی صدای این حرکت با اعلام یک فراخوان به گوش تعداد بیشتری از این هنرمندان خواهد رسید و در نتیجه می‌توانیم حرکت گسترده‌تری در این حوزه از موسیقی داشته باشیم.

کشف و معرفی استعدادهای موسیقی این سبک

یکی از سیاست‌های اصلی برگزاری این فستیوال روی صحنه آوردن و مطرح کردن آن دسته از هنرمندانی بود که خیلی روی صحنه نمی‌روند یا اسمشان کمتر در آثار مختلف دیده می‌شود.

در فستیوال موسیقی الکترونیک تهران با دعوت از اهالی رسانه‌ها و هنرمندان سرشناس دیگر، بازخورد اجرای چهره هایی که کمتر از بقیه اسمشان به گوش شما خورده، منتشر می‌شود و در نتیجه امکان همکاری آنها با تهیه‌کننده‌ها نیز فراهم می‌شود.

طراح این فستیوال به همراه آقای سروی معاونت دفتر موسیقی، تعداد زیادی گروه‌های الکترونیک را برای انتخاب بهترین ها مورد بررسی قرار دادند. برخی از آنها هم هنرمندان درجه یکی بودند که در ایران حضور نداشتند ولی هدف برگزاری این فستیوال، کشف و معرفی استعدادهای موسیقی این سبک بوده است.

معرفی هنرمندان موسیقی الکترونیک ایرانی داخلی

احتمال کمی دارد که هنرمندان و تهیه‌کننده‌های بین‌المللی در این فستیوال حضور داشته باشند. زیرا اصلی‌ترین هدف این فستیوال که در اولویت بالاتری نسبت به بقیه اهداف قرار دارد، معرفی هنرمندان موسیقی الکترونیک اول به مخاطبان ایرانی است. در واقع ابتدا باید هنرمندان موسیقی الکترونیک ایران بر روی صحنه بیایند و سپس در دوره‌های بعدی از دیگر هنرمندان بین‌المللی نیز دعوت شود.

برخی از هنرمندان ایرانی فراتر از استعداد هستند و کارهایشان در خارج از کشور انتخاب و لیبل می‌شود. بنابراین برای جذب تهیه کنندگان خارجی نیز برنامه ریزی هایی انجام شده است تا با لحاظ کردن ویدئوها، خبررسانی این اتفاق و پخش آنلاین کنسرت‌ها در بخش بین‌الملل هنر آنها را به گوش ایشان نیز برسانیم. با برگزاری فستیوال موسیقی الکترونیک، قطعاً نگاه تهیه‌کننده‌های خارجی به هنرمندان ایرانی این سبک تغییر خواهد کرد.

جزئیات انتخاب سالن برای فستیوال موسیقی الکترونیک تهران

یکی از پروسه‌های اصلی در برگزاری اولین فستیوال الکترونیک تهران، انتخاب سالن بوده است. چارسو به دلیل این که چندان بزرگ نیست و همچنین فضا و محل قرارگیری آن تفاوتی با مضمون برنامه ندارد، بهترین سالن برای اولین دوره این فستیوال است. سالن چارسو از لحاظ صوت و فضا درجه یک است. فروش بلیت این فستیوال نیز از روز دوشنبه ۳۰ بهمن ساعت ۱۴ در سایت ایران کنسرت آغاز می‌شود.

روند برگزاری این فستیوال تاکنون با همراهی اداره ارشاد استان تهران و اداره اماکن به خوبی پیش رفته است اما به دلیل اینکه اولین دوره خود را قرار است بگذراند قطعاً نقص‌هایی دارد اما در دوره‌های آینده با کمک هنرمندان و حمایت مخاطبان مشکلات برطرف خواهد شد.

برنامه اولین فستیوال موسیقی الکترونیک تهران

برنامه اولین فستیوال موسیقی الکترونیک تهران به شرح زیر است.

۱۲ اسفند:  Anunnaki signal (سانس اول)، محمد رجبی (سانس دوم)

۱۳ اسفند: M.H PROJECT (سانس اول)، #TEHRAN (سانس دوم)

۱۴ اسفند: گروه jetpack  به همراه عرفان قوی‌قلب و امیرعلی رحمانی (سانس اول)، محمد صادقی (سانس دوم)

۱۵ اسفند: محمد صادقی (سانس اول)، اشکام (سانس دوم)

۱۶ اسفند: elemaun (سانس اول)، خشایار روانگر (سانس دوم)

۱۷ اسفند: Ali.i.a.n (سانس اول)، پویا معمارزاده (سانس دوم)

۱۸ اسفند: پیام رونق (سانس اول)، نیما رمضان به همراه امیر بال افشان و سیاوش حسینی‌زاده (سانس دوم)، پویا معمارزاده (سانس سوم)

اجراهای پویا معمارزاده به همراه «طاها پارسا»، خواننده و آهنگساز گروه دنگ‌شو، خواهد بود. این فستیوال موسیقی الکترونیک تهران به همت موسسه فرهنگی هنری «ندای سروشان» برگزار می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *