علی رفیعی- مجری تلویزیون و سردبیر هفته نامه پیشبرد

” بلوار در اصفهان”

علی رفیعی صاحب امتیاز و

قائم مقام مدیر مسئول

 

بلوار در اصفهان این گونه می گوید دردهه های اخیر، جامعه شناسان وروانشناسان  به  واژه هویت مجازی  رسیده اند، هویتی که افراد در فضای مجازی برای خود مشخص می کنند، اما نحوه برخورد ما با این ویژگیها و امکانات می تواند آن را تبدیل به فرصت یا تهدید کند.

بلوار در اصفهان ادامه داد نخستین ویژگیهایی که در خصوص هویت مجازی میتوان به آن اشاره داشت، «آزادی انتخاب» است. آزادی انتخاب به معنی این است که فرد توانایی این را دارد که از میان تمامی ویژگیهای شخصیتی خود، آنچه را که دوست دارد به نمایش بگذارد.

بلوار در اصفهان از دنیا مجازی این گونه بیان دارد که در فضای مجازی انتخاب اسم، تصویر پروفایل، حلقه دوستان و مهمتر ازهمه بازنمایی از خود، بدون هیچگونه نظارت اجتماعی و به صورت آزادانه انجام می شود و از این رو می توان گفت این آزادی انتخاب را به صورت تمام و کمال میتوان دید.

به نظر می رسد این شکل از آزادی انتخاب نتیجه  نوعی از همگسستگی روابط در فضای مجازی است. به این معنی که در فضای واقعی نسبت اطرافیان با فرد کاملا مشخص و تعریف شده است ولی این ویژگی در فضای مجازی وجود ندارد و از این رو فرد به راحتی میتواند «خودِ آرمانی و مطلوب» را به نمایش بگذارد  .

در واقع بحران هویت مجازی پیامدهای جبران ناپذیری در پی دارد، یک فرد با چندهویت ساختگی، دچار اختلالات رفتاری شدیدی می شود،  قادر نیست در لحظه، واکنشهای مربوط به یک هویت واقعی را بروز دهد ، ارتباط با انسانهایی با بحران هویت مجازی به مراتب سخت تر و طاقت فرساتر از رابطه با انسانهای مبتلا به شدیدترین بیمارهای روانی است و به همه این دلایل ای کاش تاثیرگذاران و دست اندرکاران دست بکار شوند، «پوکیمون گو» ها در راهند.

“برگرفته از مقالات علی رفیعی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *