قسمت یازدهم برنامه زنده رود

  • توسط admin
  • ۱۰ ماه قبل
  • 0

یازدهمین قسمت از برنامه زنده رود با اجرای علی رفیعی و علی اشتیاقی، مصادف با عید غدیر خم پخش شد.
علی رفیعی ضمن تبریک عید غدیر گفت: امروز بهترین زمان برای دید و بازدید و صله رحم است، خدمت بزرگترها برویم، عرض احترام کرده و در این عید، دلشان را شاد کنیم.


مهمان این قسمت از برنامه نادر سلیمانی، بازیگر سینما و تلویزیون بودکه همراه علی رفیعی در بخش های کارتینگ، شهربازی و شهر گردی شرکت کرد.


پس از شهرگردی و اظهارنظرهای نادر سلیمانی در مورد اصفهان و خیابان هایش ، علی رفیعی گفت: دکتر جمالزاده، شهردار خوب اصفهان در دو سال اخیر، سه شنبه های بدون خودرو در اصفهان را راه اندازی کرد، که در این روز مردم با دوچرخه رفت و آمد می کنند.


در این قسمت از زنده رود در مورد لهجه نیز صحبت شد. چرا مردم لهجه شان را فراموش می کنند؟ لهجه یک برند است که همه جای دنیا با لهجه و زبان خودشان حرف …
علی رفیعی، مجری برنامه زنده رود در این برنامه که به موضوع وطن پرداخته بود گفت: 《وقتی درمورد ایران صحبت می کنیم، در اصل از وطن سخن می گوییم. مام وطن یعنی همه ما فرزندان وطنیم، وطن مانند مادر ماست. از روزی که ما به دنیا می آییم، وطن مانند مادری ما را در آغوش می گیرد.》
رابطه انسان ها با جایی که در آن زندگی می کنند، نسبی است. برای این که جایی را وطن بنامیم، صرف زندگی کردن در آن مکان کافی نیست، بلکه فرد باید با آن مکان رابطه طبیعی داشته باشد؛ مثلا در آن مکان متولد شده، فرهنگ آن مکان را پذیرفته و با آن اخت گرفته باشند. هرچه ریشه های وجودی طبیعی یک انسان در یک مکان قوی تر باشد، ارتباط آن شخص از نظر روانی و طبیعی با آن محل بیشتر و قوی تر خواهد بود.
وطن هر انسان بهشت اوست و دوران کودکی و بلوغش در دامن زیبای او سپری می شود.
انسان هرچقدر هم از پدر و مادر خود دور باشد، باز هم آن ها را به چشم منشا اصلی وجودش نگاه می کند. درمورد وطن هم همینطور است.
حضرت علی می فرماید: «از نشانه های ارزش و شخصیت انسان آن است که نسبت به عمر از دست رفته (که در آن کوتاهی کرده است) اشک بریزد و نسبت به وطنش علاقه مند باشد.»
ما نباید پیشینه و عقبه خود را فراموش کنیم. ما باید تاریخچه خودمان را در ذهن نگه داریم، چرا که اگر فراموش شود، فرهنگ آن شهر یا کشور فراموش می شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *